Hogyan is néz ki egy árajánlat?

Üdv!











Most épp abban kérném a segítségeteket, hogy hogyan kell egy pofás árajánlatot elkészíteni.





Linkek, minták, tippek, bármi jöhet.

Pontosan milyen árajánlatra gondolsz? Általános jellegűre, amit pl. weboldalon szokás megjeleníteni, vagy konkrétra, amit pl. e-mailben elküldesz valakinek?











Ami mondjuk fix pont szerintem bennük:





    [*]szolgáltatás, termék pontos leírása (saját magad érdekében is, hogy ne kérhessenek olyat, amit nem vállalsz)

    [*]ár (azzal együtt, hogy bruttó vagy nettó!)

    [*]opcionális igények (átadás utáni support, stb)

    [*]milyen határidővel tudod vállalni a munkát

    [/list]

Köszi a gyors felvilágosítást! :smiley:





Hát igen, az utóbbira gondoltam, nagyjából én is ezeket szedtem össze,





de még valahogy el is kellene rendezi, hogy legyen valami kinézete. Erre valami ötlet?

https://www.google.com/search?q=árajánlat+minta&ie=utf-8&oe=utf-8&aq=t&rls=org.mozilla:hu:official&client=firefox-a

Vicces…





De esetleg valami kézzel fogható (pl. ahogy ti szoktátok)?

Ahogy Balu írta:






    [*]szolgáltatás, termék pontos leírása (saját magad érdekében is, hogy ne kérhessenek olyat, amit nem vállalsz)

    [*]ár (azzal együtt, hogy bruttó vagy nettó!)

    [*]opcionális igények (átadás utáni support, stb)

    [*]milyen határidővel tudod vállalni a munkát

    [/list]



    ( amíg webet fejlesztettem én mindig megkérdeztem az ajánlatadás előtte szóban, hogy mennyi pénzük van rá :) )

Laci, ezzel a “mennyi pénzük van” témával kapcsolatban múltkor volt egy “vicces” élményem :smiley: Megkeresett egy srác, hogy lesz egy rendezvényük, kéne neki oldal, nincs sok pénze rá, úgyhogy okosba kéne csinálni. Később kiderült, hogy a gyerek olcsó albérlet helyett egy szállodai szobát bérel hosszútávon, plusz a rendezvénybe beletolt saját zsebből 1-2 milliót… úgyhogy az, hogy mit mondanak, és mi az igazság, nem mindig ugyan az :slight_smile:

A “Mennyi pénzt szánnának rá?” kérdést feltenni csak igen ritkán szoktam; az Ügyfél, legyen a végén bármennyire is elégedett a munkával, úgy fogja érezni, benne marad az a tüske, hogy nem a tényleges munkát + hasznot fizette meg, hanem “kiszedtek” belőle annyi pénzt, amennyit csak lehet.





Ilyenkor szoktak utólag rálelni Pistike sufni oldalára, ahol “csányi” pénzért lát hasonlót. Aztán legközelebb, meg legközelebb nem biztos, hogy visszatér.











Ennek egyszerű aránylag a magyarázata: ha valaki elkészíttett egy oldalt, annak igen nagy az esélye, hogy a motorház alatt megbúvó dolgokhoz annyit ért, mint malac a zsebórához, azaz nem tudja reálisan felmérni, hogy mennyi a tényleges munka értéke.











Erősen a “munkavállaló” felelőssége, lelkiismerete határozza meg, hogy mi a tisztességes ár; ne legyen gagyijani, de ne is legyen lehúzós. Az árajánlat adása előtt nem baj, ha megkérdez ismerős kollégákat (akik nem irigykednek, és valami reálárat mondanak a saját tapasztalatukból), körbenéz a hasonó oldalakat gyártók honlapjain, irányárakat keresgél, a saját munkáját reálisan pozicionálja, stb.

A “mennyi pénzük van rá” kérdést szerintem se célszerű feltenni. Én akkor szoktam, ha nagyon elkezdenek sírni, hogy amit ajánlottam nagyon sok, és ennyi pénz a világon sincs. Mondjuk ez elég gyakran így szokott lenni, úgyhogy valahogy mindig előkerül, de ilyenkor általában nem is lesz semmi az üzletből.











Kicsit más formában a külföldi megrendelőktől szoktam megkérdezni, hogy “ti általában mennyit szoktatok fizetni ilyesmiért”. Itt van alapja a kérdésnek, hogy ők más piacon szoktak dolgozni, mint mi. Érdekes módon amit ők szoktak mondani, szinte mindig elfogadható összeg, és általában nem kell velük alkudozni.











Mondjuk én fotózásról szoktam tárgyalni, nem weboldalakról.

Szubjektív, meg részletkérdés, de szerintem nem árt az árajánlatot PDF-ben küldeni, ha digitális formátumról van szó és nem nyomtatásban megy. Egyrészt én utálom a Wordot, nincs is a gépemen, másrészt szerintem elegánsabban néz ki, mint a Word, és mivel nem szerkeszthető (elegalábbis nincs minden irodista felkészülve a szerkesztésére), így nem fordul elő, hogy valaki elenyúl, mielőtt a főnökének továbbítja, hogy esetleg más jelöltet hozzon helyzetbe (találkoztam már ilyennel is).











Ha mindenáron Wordben akartok dolgozni, akkor meg érdemes RTF-et küldeni, mert azt platform függetlenül minden gépen könnyebb megnyitni, mint a nem szabványos Word doksikat - pláne a Docx-et.











Ha kevésbé formális a dolog, akkor meg egy emailben le lehet írni, hogy mi mennyi.

Épp most volt egy eléggé zavaros ügyem, ahol a kedves ügyfél a helyi sportnak készítetett egy oldalt.





Mint kiderült, azért fordult hozzám, mert akik tudták mit vállalnak, az én honoráriumom kétszeresét akarták leakasztani a fickóról…

Nem baj Norbi! Tanultál - valószínűleg sokat - az esetből, és legközelebb már ebben is profi leszel. Kis lépésekkel előrefelé.

Kedves Norbi!





Neked megéri annyiért, amennyiért bevállaltad?





Ha igen, akkor csak az árrések különböznek.





Ha pedig az ügyfél “csúsztatott” a feladat leírásánál, mondhatod, hogy ez már plusz feladat.





Ne az legyen a vége, hogy az oldal elkészítésébe beleértette a folyamatos karbantartást, grafikai elő és utómunkákat, reklámkampányok végig vitelét, egy tagokat nyilvántartó rendszer kifejlesztését… Mert ebből előzetes feladatokat leíró papír nélkül nehéz kijönni. (Sajnos saját régi tapasztalatból beszélek.)

Egy biztos: nem szabad olcsón dolgozni! Ha valaki keveset kér, akkor csak kapkodni fog a munkával, ideges lesz, frusztrálja, hogy elmegy egy-két hete rá és akkor éhen döglik! Meg ugye, ha az ember az égvilágon semmit sem csinál, nem eszik stb, csak simán “létezik”, na az havi 40-60e be kerül (fűtés, gáz, villany stb stb). Nem lehet egy komolyabb munka után 40 e t kérni, amivel 2 hétig dolgoztattak! Jó, ezek példa számok voltak, de mindenki érti.











Tehát Norbi arra figyelj oda, hogy most megtaláltak téged, hogy fele annyiért csinálod, csak nehogy az legyen, hogy amikor kész vagy, akkor majd mondják: akkor ugye betanítasz, mert az is “járt volna”? Meg fel is töltöd a tartalmat, itt van 50 cikk, ennyi meg ennyi kép, formázod és ezt gyorsan feltöltöd ugye? Lényegében hasonlót mondtam, mint amit Lelkes amatőr is, valószínűleg egyezik a véleményünk több pontban. (Mert már nekem is van efféle tapasztalatom.)

Fontos pontosan tisztázni a feladatokat, hogy ne legyen félreértés - és nem utolsó sorban ugye mindent írásba foglalni, mert a szó elszáll. Még az írásos megállapodást is túlságosan könnyű máshogy értelmezni.


'Lelkes wrote:




Neked megéri annyiért, amennyiért bevállaltad?








Hát nem éppen. Az ügyfél csúsztatott, nem is egyszer átszabatta az egész sablont, rengeteg teljesen felesleges dolgot kért bele


(pl. Budapest ma, szavazás, fórum), amik nem is illenek az oldal profiljába. Személyesen tanítottam be a rendszer használatába,


rengeteg "ezt hogy kell" levelet válaszoltam meg egy hónapon keresztül. Most ott tart a dolog, hogy pénz sehol,


a mélyen [sub:1f6pl73k][s:1f6pl73k]pokolra kívánt[/s:1f6pl73k][/sub:1f6pl73k] tisztelt ügyfél már reklámoztatni szeretné a honlapot (még említés sem volt róla). Gyakorlatilag azzal telt


el egy hónapom, hogy minimális kapott anyagból (3 féle logo, amit aztán át kellett alakítani) készítettem egy sablont, amit telepítettem,


beállítottam, majd iskola mellett folyamatosan átalakítottam a szájíze szerint, amit újabb és újabb bővítmények tesztelése és beépítése követett.


Megvolt a tanulópénz, de nem engedem el fizetés nélkül.


[off]Azon gondolkozom, hogy egyenlőre nem eröltetem tovább ezt a freelance vonalat,


inkább csapódnék vmiféle társaságba dolgozni.


Sok a munka, kicsi pénz, 0 megbecsülés.[/off]

Az ilyen a tanulópénzt szinte mindnyájan megfizettük.





Az (projekt alapú) árajánlatban ki kell kötni, hogy ebbe az összegbe x munkaóra sablon testreszabás fér bele, a többi meg óránként y. forint.