Akadálymentesítésért illik pénzt kérni? Mennyit? Az ingyenes WordPress-ért illik pénzt kérni? Mennyit?

Az egyik topikban egy - látszólag ártatlan - kérdés kapcsán kicsit sok lett az “OFF”, a hozzászólások 90%-ának itt lett volna a helye. Ezért, most nyitottam helyette egy másikat.



Ilyeneket kérdeznék, csak úgy, mert kíváncsi lennék az általános véleményre:

  • Te el szoktad rejteni a wordpress.org címet a Meta-ban? Miért? Miért nem?
  • Elrejted a headerben, vagy bárhol a wordpress-t (nem a verziószámot), vagy a sablon nevét? Miért igen, miért nem? :slight_smile:
  • Szerinted létezik (hol, hogyan) akadálymentes wordpress (sablon/bővítmény)?
  • Illik pénzt kérni egy akadálymentesített honlapért? Ha igen, akkor mennyit? (Még mindig a wordpress-ről beszélünk)
  • Neked hány óra kb. egy 10 oldalt és képeket tartalmazó honlap összeállítása az alaptól az űrlapig, a képektől, a Cookie szabályzatig, az impresszumtól a látogatottság-mérésig? És hány forint?



    Van még néhány kérdésem, de már álmos vagyok. :slight_smile: Ha van kedvetek, kezdjük a válaszokat, mondjuk a véleményeket…

    (Nem kötelező!)

Jó kérdések. Kíváncsi vagyok a válaszokra, és válaszolni is fogok hamarosan.

Egyetlen kérdéssel ki lehetne egészíteni? Mit jelent neked, hogy akadálymentes a honlap? Szerintem ez lényeges a többi kérdés szempontjából is.


Az akadálymentes honlap - az én véleményem szerint - két, egymással nem ellentétes, aspektusból közelíthető meg:

  1. A honlap megfelel az akadálymentesített honlap szabványnak (bővebben: http://www.w3c.hu/szolgaltatasok/akadalymenteshonlap.html)


  2. A honlap valóban elérhető az arra rászoruló sérültek számára.



    Az akadálymentesítés valóban nagyon fontos kérdés, ezt nem vitatom. Ugyanakkor a többi kérdés ez mellett szerepel, ezzel egyenrangú - mondhatnám, bizonyos esetekben nincs is összefüggés közöttük.



    Legalább olyan fontosnak tartom azt a véleményt, hogy az ingyenes WordPress-ért (beleértve a sablonokat, bővítményeket, szolgáltatásokat), illik-e pénzt kérni, és mennyit? Illik-e horribilis összegeket elkérni a telepítésért, az összeállításért, a megjelenítésért, az egyéb kapcsolódó szolgáltatásokért? Ha igen, akkor mennyit? És az ingyenességet hogyan lehet egy Közösségnek megköszönni?

- Te el szoktad rejteni a wordpress.org címet a Meta-ban? Miért? Miért nem?



Nem. Az építkezés analógiáját használom. A ház a weboldal, WordPress benne a tégla. A házra nem írjuk ki, hogy milyen téglából készült, de nem titkoljuk el. Az építési naplóban, a téglán magán rajta van a márkanév.



- Elrejted a headerben, vagy bárhol a wordpress-t (nem a verziószámot), vagy a sablon nevét? Miért igen, miért nem? :)


Az előzőekből adódóan nem rejtem el. Sőt én egészen addig, amíg lehet, gyereksablonokat használok, és nem titkolom el, hogy WP alapsablont használok.




- Szerinted létezik (hol, hogyan) akadálymentes wordpress (sablon/bővítmény)?

Csak a twenty twelve-t találtam.



- Illik pénzt kérni egy akadálymentesített honlapért?

Én munkadíjat kérek. Ha valaki elmegy hozzád szakmunkát végezni pl. beszerelni pl. egy fürdőkádat, pénz kér érte. Akkor is, ha a tudását ingyen szerezte mert ebből él. A munkásnak jár a bére.

Ha én dolgozok, azaz időt szánok valamire, akkor azért fizetést kérek, hogy legyen mit ennem, és hol laknom.

Ebben a tekintetben nem lényeges, hogy miről van szó.



- Ha igen, akkor mennyit? (Még mindig a wordpress-ről beszélünk)

Sok oldalról lehet megközelíteni a kérdést.

1. A minimálbér bruttó 700 forint óránként, egy autó márkaszervíz óradíja bruttó 8-12 ezer forint. Nyilván e kettő között kell valahol lennie.

2. Az én kalkulációm alapja, hogy a feleségemet, három gyermekemet és a vakvezető kutyánkat kell etetni, a házunkat fenntartani Kaposváron, ahol Magyarországon a 2. legalacsonyabb a rezsi.



- Neked hány óra kb. egy 10 oldalt és képeket tartalmazó honlap összeállítása az alaptól az űrlapig, a képektől, a Cookie szabályzatig, az impresszumtól a látogatottság-mérésig? És hány forint?

Az én munkamódszeremmel ez 20-40 óra. Felsorolom mire megy el ez az idő:

Nem a rutinfeladatok a sokak. Gondolok most a tárhely konfigurálására, WP és bővítmények telepítésére konfigurálására, GA, tárhelyre költöztetés stb. Ezek valóban néhány percesek külön-külön.

Még a projekt tényleges megkezdése előtt gondolkozom és inspirálódok. Egy akadálymentes honlap vázát feltétlenül meg kell tervezni: menüket, widgeteket, címsorszinteket, oldalak mélységét, struktúráját. Bele kell élnem magam a honlapot használók bőrébe.

Elég időigényes a grafikai tervezés. Színpaletta összeállítása, moodboard, grafikák kivitelezése, egyeztetések. A képek válogatásával néha órákat töltök el, mindig jogtiszta grafikákat teszek fel. A százezer forintos csomagomban benne van az akadálymentes hírlevél sablon is, ami szintén egyedi.

Mindezzel párhuzamosan a gyereksablont is kezdem személyre szabni.

Több óra a betanítás. Mindenkinek küldök az ingyenes WordPress oktatóanyagokból, de eddig senki sem szerette ezeket megnézni és elsajátítani, inkább engem hívtak. Nyilván, hiszen személyesen sokkal hatékonyabban tudtam segíteni őket.

Időigényesek az egyedi kérések. Ez is volt mindig. Sose mondtam nemet. A WP bővítményeknél egyáltalán nem szempont az akadálymentesség, ezért sokkal inkább kódot kell keresnem, tesztelnem, adaptálnom. Ezeket aztán a gyereksablonba teszem. Volt, hogy a gyereksablonban írtam hook-okat, amik a bővítmény funkcionalitását befolyásolta. De egyedi kérések nemcsak funkciókra vonatkozhatnak. Volt, hogy fotóznom kellett, vagy más tartalomkezelőből átemelni a tartalmakat.

A következő időigényes az alaptartalom feltöltése, akadálymentesítése. Lehet, hogy az én ügyfeleim ilyenek, és ti ilyen ügyféllel még nem is találkoztatok: az alap tartalmat folyamatosan változtatják. Ami a projekt elején rendelkezésre áll, sokszor teljesen megváltozik a projekt végére. Én megértem, mert ha az ember a készülő honlapját kezdi nézegetni, ihletet kap, hogyan lehetne még jobb. A magam részéről semmi bajt nem látok ebben, nekem a legfontosabb hogy jó honlap kerekedjék ki belőle.

Igaza van annak, aki azt mondja, hogy a profibbak mindezt hamarabb elkészítik. Nem lehet, hogy ők magasabb óradíjat is kérnek?

2014-ig ezért 0 és bruttó 80 ezer forint közötti árat kértem. A honlapomra kiírt ár az idei ár, de most nem is ez a fő profilom, hanem honlapok akadálymentességi felmérése.

Kapitalizmus van! A levegőért is lehet pénzt kérni, ha fizetnek érte! :slight_smile:

Igazad van Laci, de attól még nem biztos, hogy erkölcsös. :slight_smile:

Mivel itt elég személyes témáról van szó, a feleségem szeretett volna becsatlakozni, de sajnos e fórum sem akadálymentes.

Így most én másolom ide a levelét:



Kedves Fórumozók!



Kicsit OFF a téma, de tán mégsem.

Olvasván az előző témát, már nincs módomban reagálni a lezárása miatt,

ezért itt teszem meg.



Én Batyuvitéz látássérült felesége vagyok.



Zsolt nem kért meg.

de úgy érzem, nem hagyhatom szó nélkül a vita “emberi” fonalát.

A szakmai részét férjemre hagyom.



Úgy gondolom, férjemet, egy ártatlan kérdésfeltevés során “nemtelen”

vád érte, miszerint: “képes lehúzni az embereket, ráadásul az arra

rászorultakat…”

Gondolkodtam, kire is gondolhat az író…

Talán a referenciák egyikére? A Mélyszegénységben élőket támogató alapítványra?

Akkor hadd említsem, hogy nekik is ingyen csinálta honlapjukat és

családja mellett ő és én is önkéntesként dolgozunk azóta az

alapítványnak más téren is. Elnézést,

Nos én napmintnap követem a munkáját és őmaga biztosan nem írná le

azt, hogy gyakran dolgozik ingyen és fillérekért is a

“rászorultaknak”. Fillérekért is csak akkor, ha maga a rászorult

ragaszkodik mindenképp ahhoz, hogy munkáját szóbeli megbecsülésen

kívül is honorálni szeretné.

Én is így gondolom és még sokan vagyunk így “rászorulók”:), szeretjük,

ha mi is adhatunk és nem részesülünk különleges bánásmódban, csak

akkor, ha ez állapotunnál fogva indokolt…



Mint a honlapján is látható: egyedi igény szerinti ajánlatot ad.



Férjem, valóban jólfizető csak néhány ember profitját szolgáló

pénzügyi munkát váltott fel a jelenlegi hivatásáért, merthogy annak

tartja és valóban akként is űzi.

Szívét-lelkét beleadja és büszke vagyok rá, hogy ezt a váltást

megmerte lépni értünk/sokakért!



Ezért súlyos ítélkezésnek érzem, főképp a stílus miatt, amit az elmúlt

napokban kapott.

Ő jól állja a sarat, csak látva az igazságot, nekem fáj az az

igaztalan vád, melynek az ellenkezőjét tanúsíthatom.



Látván a fórumon: "tolerancia, tisztelet! Ide tanulni járunk!

Sajnálom, hogy ennek tartalmát nem tapasztalhattam a férjemmel való bánásmódban.

Azonban köszönet minden hozzászólásért, amely valóban az igazi

párbeszéd hangnemében született!!!





Remélem, férjem és sok ember hivatásszerű hozzáállása nyomán, majd

egyedül is regisztrálni tudok majd egyszer, ha a lehetőség és a capcha

is akadálymentes lesz!

Igazi esélyegyenlőség lesz! :)))



Tisztelettel és köszönettel, s ha nem szólíttatok meg, többet nem

offolom az oldaalt! :)))

Kapitalizmus van! A levegőért is lehet pénzt kérni, ha fizetnek érte! :)

Kedves László! Én a munkámért kérek pénzt, és gondolom te is, merthogy te is élsz valamiből.
Igazad van Laci, de attól még nem biztos, hogy erkölcsös. :)

Kedves Győző!
Jól értjük egymást, azt mondod: nem erkölcsös a munkáért pénzt kérni?
batyuvitez wrote:
Kedves Győző!

Jól értjük egymást, azt mondod: nem erkölcsös a munkáért pénzt kérni?

Ezt ugye nem gondolod komolyan? Győző a levegős példára értette.

Átvitt értelemben pedig Laci azt akarta sugallni, hogy szabad árverseny van, egy rajszögért is lehet 20.000 forintot kérni. Győző pedig erre reagált, hogy lehet, csak nem erkölcsön ilyen sokat kérni.

Tehát, amivel kettőjüknek (és szerény személyemnek is) szemet szúr/szúrt, az az árszabás mértéke. Ez így is fog maradni, ezen lovagolni már unalmas.

A lényeg: túl magasnak tartjátok az áraimat, de nem mondjátok el a ti konkrét áraitokat. Köszönöm a véleményeteket.

Abban igazatok volt, hogy a honlapomon nem volt elég egyértelmű, mit ajánlok. Ezt javítani fogom.



Azonban kérem tiszteletben tartani, hogy ebből tartom el a családomat, és nem szeretnék senkiből meggazdagodni, sem átverni.



Syska! Ez nem sértődés hanem egy jogos elvárás.

Megtaláltam az eredeti kérdésemre a választ.



A wp_sanitize_redirect funkció szűri ki az ékezetes karaktert a domain névből. Csináltam egy bővítményt, amely kicseréli ezt funkciót a sajátomra, és működik. Nem kell az ékezet nélküli domain név sem.

Természetesen, nem azt mondtam, nem is azt gondolom, és nem is úgy élek, hogy a munkáért pénzt kérni erölcstelen dolog.



Azt mondom, hogy a munkáért mindig a lehető legtöbb pénzt kell kérni, aztán - legfeljebb - járni jár, de nem jut… :slight_smile:



Ami nekem feketén-fehéren nem tetszik: 100e Ft-ot kérni egy ingyenes WordPress telepítésért, néhány ugyancsak ingyenes bővítmény telepítésért, meg némi (úgy véltem) hókusz-pókuszért. [Bocsi mindenkitől, de ezen a szinten sem a Google Analitics-et, sem más SEO csoda-bővítményt nem tartok nagy durranásnak. Tudom, nagyjából ismerem a SEO-zás művészetét is - na, az meló, de nem is kétnapos történet.]

/:OFF Egyszer a Patai Lacival kipróbáltuk, vagy öt éve, hogy egy WP oldalról mennyi időn belül jelenik meg egy új bejegyzés a Google-ban. Kicsit több volt, mint 2 perc… OFF:/



Azzal sincs bajom, ha az “utca népe” megrendelőtől valaki annyit kér ezért, amennyit nem szégyell: nem az a nem normális, aki kér, hanem aki fizet. :slight_smile:



Azzal támadt gondom, hogy rászoruloktól kér valaki ennyit. Mintha ennyivel több munka lenne. tessék “lehúzni”, amennyire csak lehet, minden megrendelőt, de ne a rászorulókat!

Azoknak tessék adni! Adni kell azt a tudást, és tapasztalatot, és élményt, amit nekünk ad az ingyenes WordPress, a nagy alkotó Közösség, a WordPress Magyarország Közösség.



Én könyvelőirodát viszek több, mint 20 éve. A kezdő kisvállalkozótól sokszor nem is kérek díjat fél évig, egy évig, amíg be nem indul stabilan. Én így tudom segíteni a kis- és középvállalkozásokat.

Valamikor így kezdtem én is. Ismerős, ingyenes könyvelővel.



Más értelemben, egy akadályoztatott ember is egy kezdő vállalkozás. Kutya kötelességünk segíteni őket, ahogyan csak tudjuk.



Akadálymentesített tanusítványt adsz? rendben. Tőlük ne kérj ezért pénzt (Nem is teszed, ahogy a kedves feleséged mondja.) Ha egy Nagy Vízfejű Minisztérium, vagy Önkormányzat kér ilyent tőled, hogy nagy pénzeket szakítson pályázatokon: akkor ne fogd vissza magad!



UFF!

Győző jól kifejtette. :slight_smile:

Én ennyivel egészíteném ki: Kérj el 30-40.000-et egy weboldalért és ajándékba add az akadálymentesítést és a tanúsítványt! Légy ezzel a konkurencia előtt, hogy te ezt tudod, ennyiért. Ne azzal, hogy 3-4x-es áron teszed (szinte) ugyan azt mint más. (Az, hogy több-kevesebb sikerrel, más kérdés.)



Már leírtam miért nincs ártáblázatom. Nem volt még 2 olyan megrendelésem, ami ugyan annyira jött volna ki. Nem szeretem a korlátokat, ahogy ügyfeleim sem. Mellesleg mindig figyelembe veszem az ügyfelem, partnerem korrektségét és helyzetét. Ez szimpátia és marketing keverése, az évek alatt kialakult menetem pedig nem kívánom elárulni, hisz akár üzleti titok is lehetne. :slight_smile:



Továbbá tiszteletben tartom, hogy ebből tartod el a családod. Ami PÜ-t írtál, hogy milyen sok a költség, járulék stb., menj át egyéni vállalkozóba, ott jóval kedvezőbbek a járulékfizetési kötelezettségek. Van két cég akiket tudok erre ajánlani. Az egyik 5.000Ft-ért segítene neked, a másik 150.000 Ft-ért ugyan ezt intézné. Megadhatom neked a 150.000-et kérő elérhetőségét? Ő is a családját tartaná el.



Több példát már nem fogok felhozni és már előző hozzászólásommal is arra akartam célozni, hogy tökmindegy mivel indoklod a magas árad, mi akkor is túl magasnak tartjuk, ahhoz képest ami tudás és munka jár az összegért cserébe.

Ez pont és vége.

Nincs “de …”

“ja és …”

“pedig …”

és semmi más sem. Elmondtad, hogy te megfelelőnek tartod az árad.Ennyi én részemről, nincs értelme még 1x megfogalmazni sokadjára ugyan azt. :slight_smile:

Kedves Syska és Győző!

Köszönöm.

Végig arról van szó, amit a végén megfogalmaztatok. A Győző “üzleti modellje” hasonlít az enyémre.

Ennyi én részemről, nincs értelme még 1x megfogalmazni sokadjára ugyan azt. :)

Az ár kérdést már én is nagyon untam. Ti hoztátok elő, sokat tanultam belőle. Köszönöm. Lezártnak tekintem én is.

Más értelemben, egy akadályoztatott ember is egy kezdő vállalkozás. Kutya kötelességünk segíteni őket, ahogyan csak tudjuk.

Az akadálymentes honlapot nem az akadályoztatott emberek rendelik. Épp az a baj, hogy az akadályozott emberek nem tudják használni az átlag honlapot, mint amilyen ez a fórum is.

Az akadálymentes honlap elsősorban az akadályozott emberek számára lehetőség, hogy használják a weboldalt. Elsősorban nem a látássérültekről van szó, Az epilepsziásoktól elkezdve az értelmileg gyengébbekig rengetegen érintettek.

Az akadálymentes weboldal EU-szabványnak megfelelő weboldal. Nagyon jó ez a szabvány, mert nem a technikát írja elő, hanem a lényeget: észlelhetők legyenek az elemek, navigálható legyen az oldal stb. Összesen 25 feltételnek kell megfelelni az alapszintű akadálymentességhez.

Ez egy külön szakterület, amelyet sokáig tanultam és tanulok most is. Ausztráliában egyetemen oktatják. Magyarországon év végéig kellene jogszabályt alkotni arról, kiknek kell akadálymentes honlapokkal rendelkeznie.

A WordPress fejlesztői igyekeznek odafigyelni erre, nem egy fogyatékossággal élőnek van WP honlapja. Ám a sablonok fejlesztőit egyáltalán nem érdekli. Ezért nem elegendő egy ingyenes sablont kiválasztani. Az alap nálam az akadálymentes twenty twelve és egyedi gyereksablon (néhány funkcióval és sablon-hiba javítással ingyenes hozzáférhető az akadálymentes-webdesign oldalon), illetve bővítményeket írok hozzá.


A fórum kérdésére tehát ez a válaszom: jogos az akadálymentes weboldalért pénzt kérni.

Ami pedig a legfontosabb: A web mindenkié. Akinek nem akadálymentes a honlapja, azok lehetetlenné teszi sokak számára a hozzáférést. Pedig mindenkinek ugyanolyan jogot kellene biztosítani.

Most végre megnéztem, hol akadt el a feleségem ezen a honlapon. A kisebb gond, hogy az elfogadandó szabályzat nincs feltöltve, nem tudta elolvasni. (nem felel meg a WCAG 2.4.4 feltételnek)



A nagyobb gond, hogy a captcha angol nyelvű (nem felel meg a WCAG 1.1.1 feltételnek)



Ez utóbbi elegendő ahhoz, hogy több ezer látássérültet kizárjatok az oldalatokról. Gondolom nem szándékosan, mert egyszerű lenne orvosolni.



A teljes akadálymentesség pedig még könnyűvé is teszi az oldal használatát, nemcsak a fogyatékossággal élőknek.

Te most a WPHU.org -ról beszélsz?



Majd rendelek tőled kezdőcsomagot! :slight_smile:


Te most a WPHU.org -ról beszélsz?

Nem. A kozosseg.wphu.org -ra regisztrálásról.



Majd rendelek tőled kezdőcsomagot! :)

Még azért küzdök, hogy megszerezzem a "tisztességes polgár" és "nem olyan nagy pancser" státuszomat..-:)
Amúgy meg mindig is ingyen adtam tanácsot. Amiért pénzt kértem, az a több órányi befektetett munka.